Kominki na facebooku

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna

Projektując energooszczędny budynek, niestey często zapomina się o tym, że będą w nim mieszkać ludzie potrzebujący odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego do zdrowego życia. Poprawienie złego samopoczucia osób przebywających w takim budynku niesie z sobą dodatkowe koszty związane z modernizacją, bądź zwiększonym zużyciem energii na wentylację. By uniknąć takich błędów, radzimy już na etapie projektu domu uwzględnić w nim zastosowanie energooszczędnej wentylacji, a taką zapewni wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

Dlaczego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Decydując sie na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dostarczamy świeże powietrze w sposób zapewniający komfortowe parametry mikroklimatu wewnętrznego, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Zastosowanie rekuperatora, który zapewnia wymianę ciepła pomiędzy powietrzem usuwanym a powietrzem świeżym, eliminuje straty ciepła usuwanego bez kontroli wentylacją grawitacyjną (szybem wentylacyjnym ponad dach).

Dzięki wysokiej sprawności odzysku ciepła za pomocą rekuperacji, straty ciepła wynikające z wymiany powietrza są małe, co jest warunkiem koniecznym dla spełnienia rygorystycznego warunku ekstremalnie niskiego zużycia energii w domu pasywnym czy też energooszczędnym.

Podstawą poprawnie działającej rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) jest solidne wykonanie projektu tj. dokładne wyliczenie ilości powietrza rekuperowanego, wyznaczenie „drogi” przewodu magistralnego, odpowiednie dobranie średnicy kanałów wentylacyjnych, oraz wyrównanie ciśnień (przepływu) za pomocą anemometru z dzwonem pomiarowym. Odpowiednio dobrane elementy systemu mogą potęgować lub ograniczać odzysk ciepła w rekuperatorze, dlatego ważny jest również dobór wszystkich składowych instalacji począwszy od centrali rekuperacyjnej przez przewody wentylacyjne do anemostatów (rozmieszczenie) i tłumików hałasu. System rekuperacji po podłączeniu i wyregulowaniu przez instalatora powinien być przyjazny w obsłudze. Pomocne będą zautomatyzowane funkcje centrali rekuperacyjnej takie jak: wbudowany by-pass (automatyczne przełączanie pracy rekuperatora w okresie zimowym lub letnim), funkcja automatycznego odmrażania rekuperatora. Osobną sprawą jest sterowanie rekuperacją. Wiadomo, że przy zmiennej ilości osób w pomieszczeniach oraz różnej ich aktywności, występuje zróżnicowane zapotrzebowanie na świeże powietrze. W wypadku zastosowania centrali rekuperacyjnej sterowanej cyfrowo (panel cyfrowy) użytkownik ma do wyboru mnogość różnych wydajności mocy rekuperatora oraz dzienne i tygodniowe programowanie centrali rekuperacyjnej. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowych czujników CO2, co zwiększa komfort pracy systemu rekuperacji. System wentylacji z odzyskiem ciepła opiera się na pracy centrali wentylacyjnej, której podstawowym elementem jest rekuperator.

Taki system rekuperacji (wentylacji) jest niezbędny w domu pasywnym, energooszczędnym, gdyż jako jedyny umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego z budynku, przy jego nieustannym nasyceniu świeżym filtrowanym powietrzem (filtr podstawowy EU4 oraz zaawansowany EU7).

Rekuperator – to istotny element wentylacji mechanicznej w domu pasywnym, umożliwiający odzyskiwanie energii cieplnej. Rekuperator reguluje przepływ nawiewanego i wywiewanego powietrza w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Główną i najistotniejszą częścią centrali rekuperacyjnej jest wymiennik ciepła, dzięki któremu ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń zostaje odebrane i przekazane strumieniowi powietrza świeżego napływającego do budynku z zewnątrz. Wymiennik ciepła zapewnia przekazywanie energii cieplnej między dwoma strumieniami powietrza o różnych temperaturach. Jego konstrukcja zapobiega mieszaniu się powietrza usuwanego z nawiewanym. Podstawową cechą charakteryzującą wymienniki jest ich sprawność określana w procentach odzysku ciepła. W systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej z ozdyskiem ciepła centrala rekuperacyjna może być wyposażona w wymiennik krzyżowy, przeciwprądowy lub obrotowy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jakość wykonania systemu wentylacyjnego obsługiwanego przez rekuperator ma decydujące znaczenie dla uzyskania maksymalnej sprawności rekuperatora. System rekuperacji (wentylacji) wykonany z niewłaściwych materiałów oraz zawierający mostki termiczne czy też niewłaściwie wyregulowane szczeliny pod drzwiami wewnątrz budynku, potrafi niemal do zera zlikwidować zyski energetyczne uzyskiwane w wymienniku rekuperatora. Każdy niewłaściwie zainstalowany 1 metr przewodu = 3Pa oporu dodatkowo, a każdy niepoprawnie zainstalowany łącznik, trójnik = 5 Pa oporu dodatkowo dla wydajności rekuperatora. Pamiętajmy, że rekuperacja doskonale spisuje się w krajach skandynawskich, w których panuje surowszy klimat od naszego.

Rekuperacja stanowi integralną cześć każdego domu.

Kominki kominek rekuperacja rekuperacje wentylacja GWC instalacja instalacje pompa pompy ciepła kolektory słoneczne solary Leszno Głogów Lubin Polkowice Śrem Poznań Wrocław Kościan Rawicz Gostyń Wschowa Trzebnica Żmigród Krotoszyn Wolsztyn Kórnik Jarocin Stęszew Góra Wąsosz Milicz Oborniki Śląskie